Oceń przepis!

Grille do ogrodów rekreacyjnych

Ilość Porcji: -

Czas przyrządzania: -

Czas grillowania:-

Trudność: -

2012-12-16 przez admin

Dodaj do mojego schowka

Wydrukuj ten przepis

Składniki:

Przygotowanie:


Ogrody rekreacyjne są przestronnymi aranżacjami, pełnymi efektownych roślin ozdobnych oraz funkcjonalnych elementów wyposażenia. Jak sama nazwa wskazuje, ogród rekreacyjny jest przeznaczony do aktywnego wypoczynku i powinien zawierać dużą ilość wyrównanych trawników, szlaków komunikacyjnych, krętych ścieżek oraz alejek, po których można spacerować, biegać lub uprawiać inne formy aktywnego wypoczynku

Wiele aranżacji rekreacyjnych służy większym grupom ludzi, bowiem są to przeważnie tereny zagospodarowywane przez inwestorów zajmujących się turystyką i oferujących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Bardzo ważnym elementem wyposażenia takich aranżacji są miejsca wypoczynku oraz grille ogrodowe, z których można korzystać po trudach aktywnego dnia. Wiele przestronnych ogrodów rekreacyjnych posiada po kilka miejsc wypoczynku, wyposażonych w stacjonarne meble oraz odpowiednie grille. Dzięki temu z ogrodu mogą korzystać większe, niezwiązane ze sobą grupki ludzi. W większych ogrodach rekreacyjnych można umieścić 3-4 odrębne miejsca wypoczynku oddalone od siebie o minimum 30=40 metrów. Dzięki temu wszystkie grupki ludzi będą czuły się komfortowo i będą miały poczucie prywatności. Dodatkowo, bardzo ważną rolę zajmuje właściwe oświetlenie ścieżek komunikacyjnych oraz wszystkich miejsc wypoczynku. Odpowiednie lampy sprawiają ze cala aranżacja staje się bezpieczna po zapadnięciu zmroku i może wyglądać bardzo efektownie.

Osoby, które chcą stworzyć miejsce wypoczynku w ogrodach rekreacyjnych powinny pamiętać o kilku prostych zasadach, gwarantujących trwałość i elegancki wygląd całej aranżacji ogrodowej. Po pierwsze do miejsc, po których porucza się dużo osób, najlepiej pasują meble masywne, wkopywane w glebę lub wmurowane bezpośrednio w podłoże. W aranżacji rekreacyjnej warto umieścić większa liczbę wygodnych ławek ogrodowych (posiadających wyprofilowane oparcia), które umożliwią przyjemny wypoczynek w każdej części ogrodu. Dodatkowo, pamiętajmy, aby wyposażyć aranżacje w eleganckie, stacjonarne stoły (najlepiej z odpornego drewna lub metalu). Stół najlepiej sprawdza się w pobliżu miejsca wypoczynku oraz w bliskiej odległości od grilla ogrodowego. Najbardziej funkcjonalnym rozwianiem są stoły biesiadne, które mogą skupić przy sobie kilkanaście osób, umożliwiają wypoczynek większej grupy ludzi. Pamiętajmy, że wszystkie meble stacjonarne należą do grupy najbardziej odpornych i trwałych elementów wyposażenia aranżacji ogrodowych, dzięki czemu bardzo dobrze pasują do wszystkich terenów rekreacyjnych i turystycznych.

Drugą ważną zasadą gwarantującą elegancki wygląd aranżacji rekreacyjnej jest umieszczenie na jej terenie kilku efektownych grilli ogrodowych. Grill ogrodowy dodaje eleganckiego charakteru całej aranżacji o dużych rozmiarach. Stacjonarne grille najczęściej zasila się tradycyjnie – węglem drzewnym lub brykietem. Konstrukcje zasilane gazem, lub prądem mogą być mniej trwałe w miejscach użytkowanych przez duże grupy ludzi.  Zatem najlepiej sprawdzi się wybudowanie dużego grilla stacjonarnego, wyposażonego w przestronne palenisko oraz odprowadzenie dymu za pomocą komina (dzięki temu, dym powstający na wskutek spalania węgla nie będzie uciążliwy dla grillowiczów ani osób znajdujących się w pobliżu miejsca wypoczynku). Tworząc stacjonarny grill warto dokładnie rozplanować jego lokalizacje oraz rozmiar. Profesjonalne konstrukcje tworzy się w oparciu o specjalny projekt, który pozwala na dokładne opracowanie każdego szczegółu konstrukcyjnego. W aranżacjach turystycznych najlepiej sprawdzi się duży  grill ogrodowy wykonany z trwałych, płyt kamiennych (tworzywo najbardziej odporne na działanie wysokiej temperatury paleniska oraz na uszkodzenia mechaniczne). W ofertach handlowych można znaleźć płyty o wielu barwach i zróżnicowanych odcieniach, dzięki czemu konstrukcja grilla może być bardzo dobrze dopasowana do specyfiki aranżacji oraz do pobliskich elementów wyposażenia. Dodatkową, ważną informacją dla osób planujących wykonanie grilla kamiennego jest to, że każda płyta kamienna powinna posiadać odpowiednią grubość – dopasowaną do wielkości paleniska. Dzięki temu będzie trwała i nie ulegnie uszkodzeniu podczas działania wysokich temperatur.

Grill węglowy w ogrodzie rekreacyjnym może też posiadać mniejsze rozmiary i być przeznaczony do przenoszenia. Jest to dobre rozwiązanie w miejscach wypoczynku, umieszczonych na większych trawnikach oraz przy małych domkach letniskowych. Najtrwalsze grille przenośne wykonane są z odpornego żeliwa, które umożliwia optymalną asymilację ciepła wewnątrz paleniska, a dzięki temu są bardziej oszczędne w użytkowaniu. Taki grill jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysoką wilgotności powietrza oraz na działanie skrajnie zróżnicowanych warunków pogodowych. Niestety grille żeliwne mają też swoją wadę, którą jest dość duża masa, utrudniająca przenoszenie. Dlatego warto wybierać grille żeliwne wyposażone w małe nóżki oraz mniejsze palenisko, będzie to rozwiązaniem bardziej poręcznym.

W niektórych, prywatnych aranżacjach rekreacyjnych dobrze sprawdzają się też grille elektryczne, które można użytkować w miejscach wypoczynku oraz bezpośrednio w altankach i domkach letniskowych. Grill zasilany prądem nie wydziela trujących oparów, dzięki czemu jest bezpiecznym rozwiązaniem, które można wykorzystać w każdym miejscu posiadającym dostęp do stałego zasilania elektrycznego. Bardzo ważną zaletą konstrukcji elektrycznych jest łatwość utrzymania odpowiedniej temperatury wokół rusztu, co prowadzi do znacznego ułatwienia całego procesu grillowania delikatnych potraw. Podczas niekorzystnych warunków pogodowych (silnych wiatrów), najlepiej sprawdzają się modele posiadające szczelną, górną pokrywkę, która sprawia, że wewnątrz grilla panuje odpowiednia, równomiernie rozłożona temperatura. Pamiętajmy jednak, że tanie modele grilli elektrycznych, źle sprawdzą się w wilgotnych ogrodach rekreacyjnych. Tanie grille elektryczne posiadają dość słabą izolacje prądu, dlatego mogą być wykorzystywane wyłącznie w miejscach suchych, oddalonych od ujęć wody.

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarzPolecane przepisy z grilla:Wszystko na temat grillowania [Forum]

Najpyszniejsze przepisy, najpyszniejsi
ludzie, najpyszniejsza atmosfera... >

www.egotuj.pl

Najwięcej sprawdzonych przepisów kulinarnych od internautów

Przepisy kulinarne w wielu kategoriach, portal o gotowaniu