Oceń przepis!

Grillowanie a prawo

Ilość Porcji: -

Czas przyrządzania: -

Czas grillowania:-

Trudność: -

2012-12-26 przez admin

Dodaj do mojego schowka

Wydrukuj ten przepis

Składniki:

Przygotowanie:


Grillowanie na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemną formą spędzania czasu wolnego. Niestety nie każdy grillowicz wie, że montaż grilla stacjonarnego umieszczonego w altanach i wiatach podlega przepisom prawa i wchodzi w skład ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Warto zapoznać się z tymi przepisami prawa jeszcze przed wykonaniem projektu wszystkich stacjonarnych konstrukcji ogrodowych.

Stacjonarny grill ogrodowy to konstrukcja, która w świetle prawa jest traktowana jako element małej architektury ogrodowej. Według prawa, obiektami małej architektury są wszystkie obiekty kultu religijnego, kapliczki, wodotryski, posągi, rzeźby, oraz obiekty służące do rekreacji (w tej kategorii mieści się każdy stacjonarny grill). Według ustawy –prawo budowlane, montaż obiektów malej architektury ogrodowej nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do właściwego urzędu. W tym przypadku wystarczy, że sporządzimy odpowiedni projekt i rozpoczniemy budowę naszej konstrukcji. Niestety cała sprawa znacząco się komplikuje w sytuacji, gdy stacjonarny grill ogrodowy ma wchodzić w skład obiektów budowlanych (przeważnie przestronnych altan ogrodowych oraz wiat). Budowanie eleganckiego, murowanego grilla we wnętrzu altan ogrodowych z roku na rok zyskuje swoją popularność i znacząco podnosi walory aranżacji ogrodowej. Dzięki temu rozwiązaniu możemy grillować o każdej porze, bez względu na aktualne warunki pogodowe. Przed rozpoczęciem montażu owych konstrukcji warto pamiętać, że budowanie stacjonarnych budowli wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub przynajmniej zgłoszenia do właściwego organu władzy publicznej. Według art. 29. ust. 1. pkt. 2. Ustawy – Prawo Budowlane, zgłoszeniu podlegają budowle o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych. W tym przypadku wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru budowy. Po upływie 30 dni od daty zgłoszenia, możemy rozpocząć montaż grilla ogrodowego oraz całej altany. Wszystko odbywa się na zasadzie cichej zgody – organ władzy publicznej ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag, jeśli w tym czasie nie otrzymamy żadnego pisma, wówczas oznacza to, że urząd udziela nam zgody na wybudowanie obiektu. Jednak należy także pamiętać, że na jednej posesji obejmującej 500 metrów kwadratowych może się znajdować maksymalnie dwa obiekty tego typu. Wykroczenie poza tą liczbę wiąże się z koniecznością ubiegania się o pozwolenie na budowę. Warto zadbać o wypełnienie wszystkich formalności, ponieważ wbudowanie obiektów bez zgłoszenia, może się wiązać z późniejszym nakazem rozbiórki oraz uznaniem budowli za samowole budowlaną, co w przypadku altan o powierzchni nieprzekraczającej dwudziestu metrów kwadratowych, wiąże się z grzywną w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Stacjonarne grille węglowe i gazowe przeważnie umieszcza się w większych altanach, w których z powodzeniem mieści się kilkanaście osób. Jest to idealne rozwiązanie, które pasuje do aranżacji ogrodowych i terenów działkowych o średnich i dużych rozmiarach. Niestety wybudowanie dużej altany o powierzchni przekraczającej dwadzieścia pięć metrów kwadratowych jest nieco bardziej kłopotliwe i wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę. Najważniejsze jest wykonanie profesjonalnego projektu budowli, zawierającego wszystkie niezbędne szczegóły (w tym wielkość i specyfikację grilla). Co prawda grill ogrodowy jest konstrukcją względem, której ustawodawca nie określił specyficznych wymagań dotyczących wielkości i kształtów, jednak na tym etapie warto zadbać o kwestie bezpieczeństwa (zaprojektowanie odpowiedniego odprowadzenia dymu, zaprojektowanie paleniska, które optymalnie będzie spełniało nasze wymagania). Poza profesjonalnym projektem budowy obiektu (sporządzonym w czterech egzemplarzach), do wniosku dotyczącego pozwolenia na budowę musimy także dołączyć: akt własności działki, na której ma stanąć budowla, decyzje dotyczącą warunków zabudowy posesji, pozwolenia i opinie specjalistyczne, wynikające z lokalnych przepisów prawa budowlanego. Kompletną dokumentacje składamy do działu architektury w starostwie powiatowym. Budowę altany i grilla stacjonarnego możemy rozpocząć dopiero po upływie 14 dni od otrzymania pozwolenia na budowę. Jest to okres, w którym sąsiedzi mogą odwołać się od decyzji urzędu. Co prawda przepisy prawa budowlanego nie precyzją jasno jak daleko od granicy działki ma stanąć stacjonarny grill ogrodowy z altaną. Jednak warto zadbać o to, aby cała konstrukcja znajdowała się w większym oddaleniu od punktów granicznych działki. Jeśli grill będzie zbyt blisko domu mieszkalnego naszych sąsiadów, wówczas może się okazać, że dym wydzielający się z paleniska bardzo im przeszkadza (co w przypadku postępowania sądowego może być traktowane jako naruszanie porządku publicznego). Ponadto ulokowanie grilla i altany w zbyt malej odległości od punktów granicznych posesji może skutkować tym, że będziemy się czuli mało komfortowo podczas grillowania, a nasze poczucie prywatności będzie znacząco zakłócone.

Wbrew pozorom przepisy prawne nie dotyczą jedynie grillowania na grillach stacjonarnych. Równie ważne są przenośne, węglowe grille ogrodowe, z których możemy korzystać jedynie w wybranych przestrzeniach. Całkowicie zabronione jest grillowanie na balkonach i tarasach umieszczonych w blokach i domach wielorodzinnych oraz w bardzo bliskiej odległości od domów sąsiadów. Wszystkie uroczystości na świeżym powietrzu łączą się z różnymi odgłosami, śpiewami lub przynajmniej z głośnymi rozmowami. Duże znaczenie ma także dym, który może być bardzo kłopotliwy dla sąsiadów. W tym przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem immisji – czyli sytuacji, w której osoba grillująca na własnej posesji, niekorzystnie oddziałuje na posesje sąsiada. W przypadku grillowania mamy odczynienia z immisją pośrednią (dym wpadający do mieszkania sąsiadów, i głośne rozmowy zakłócające spokój). W tym przypadku sąsiad ma prawo zgłosić do sądu pozew dotyczący zaprzestania naruszeń (przeważcie wiąże się to z karą grzywny). Dodatkowo, grillowanie na balkonach i tarasach budynków wielorodzinnych może się wiązać z wezwaniem straży miejskiej lub policji. W tym przypadku, grillowanie jest traktowanie jako naruszenie bezpieczeństwa publicznego i wytwarzanie zagrożenia pożarowego (co także może być związane z karą grzywny). Pamiętajmy, że grillowanie na balkonie jest zabronione nawet w przypadku grilla gazowego oraz elektrycznego, które nie wytwarzają dymu i są bardziej bezpieczne na małych powierzchniach. Co prawda grillowanie na grillu elektrycznym nie jest związane z zagrożeniem pożarowym, jednak zapach kiełbasek i głośne odgłosy towarzyszące grillowaniu na balkonie, nadal mogą przeszkadzać sąsiadom i tworzyć zjawisko immisji pośredniej. Zatem o wiele lepszym i bezpieczniejszym pomysłem jest przygotowywanie grilla w aranżacji ogrodowej oraz na większych przestrzeniach użytkowych (na przykład na działkach ogrodowych). Jeśli posiadamy przenośny grill ogrodowy, wybierajmy zaciszne miejsca osłonięte przed wiatrem oraz przed widokiem osób postronnych. Będzie to korzystne dla każdej ze stron.

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarzPolecane przepisy z grilla:Wszystko na temat grillowania [Forum]

Najpyszniejsze przepisy, najpyszniejsi
ludzie, najpyszniejsza atmosfera... >

www.egotuj.pl

Najwięcej sprawdzonych przepisów kulinarnych od internautów

Przepisy kulinarne w wielu kategoriach, portal o gotowaniu