Jaki grill wybrać?Grillowanie we wnętrzu eleganckiej aranżacji ogrodowej lub działki jest bardzo docenianą i popularną czynnością. Proces grillowania jest na tyle popularny, że obecnie trudno spotkać ogród, który nie byłby wyposażony w eleganckie konstrukcje, umożliwiające opiekanie potraw. Producenci akcesoriów ogrodowych dbają o różnorodność grilli, dlatego obecnie możemy zakupić: grille węglowe, grille elektryczne, grille gazowe, oraz innowacyjne grille indukcyjne.

Grille węglowe

grillWiększość osób zaczyna swoją przygodę z grillowaniem od tradycyjnych grilli opalanych węglem drzewnym, bowiem tradycyjny grill węglowy posiada wiele zalet, które czynią z niego produkt najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny. Jedną z podstawowych zalet grilla węglowego jest ekonomiczna cena jego zakupu. Obecnie małe, węglowe grille turystyczne można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, co jest nieodczuwalnym wydatkiem, na który stać każdego. Kolejną zaletą grilli opalanych węglem jest niepowtarzalny aromat podpiekanych potraw. Opał stosowany w tej konstrukcji wytwarza specyficzny dym, który poprawia zapach i smak grillowanego jedzenia. Dzięki temu potrawy z grilla węglowego uchodzą za najsmaczniejsze. Jeśli zdecydujemy się na konstrukcje grilla węglowego, powinniśmy pamiętać, aby odpowiednio dobrać idealny i funkcjonalny model. Najważniejsze jest to, aby grill był stabilny i wykonany z dobrego jakościowo metalu, na przykład ze stali nierdzewnej lub z żeliwa. W sklepowych ofertach możemy spotkać szereg tanich produktów wykonanych z cienkiej warstwy blachy. Jednak pamiętajmy, że to rozwiązanie nie jest zbyt trwałe, ponieważ takie grille przeważnie szybko pokrywają się rdzą a dodatkowo palenisko bardzo często zniekształca się lub nawet dziurawi pod wpływem działania wysokiej temperatury. Funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu grill węglowy powinien posiadać pokrywę, która reguluje ilość dopływającego powietrza i zabezpiecza palenisko przed silnymi podmuchami wiatru. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę na ruszcie, co poprawi komfort grillowania.

Grille elektryczne

grille elektryczneKolejną grupą popularnych grilli ogrodowych są konstrukcje zasilane prądem. Grill elektryczny jest bardzo eleganckim i funkcjonalnym urządzeniem, jednak sposób jego zasilania może przynosić nam pewne ograniczenia. Niektóre, tańsze modele grilli elektrycznych mogą być użytkowane jedynie w miejscach suchych, co jest znaczącym utrudnieniem dla osób chcących urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu. Dodatkowo, konstrukcje zasilane prądem elektrycznym wymagają stałego zasilania o równomiernym natężeniu, dlatego nie mogą być wykorzystywane na wielu biwakach i wycieczkach.  Warto jednak pamiętać, że grill elektryczny bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach altanek ogrodowych oraz w funkcjonalnych aranżacjach ogrodowych posiadających dostęp do stałego zasilania. Dodatkowo jego konstrukcja umożliwia grillowanie we wnętrzach domków letniskowych oraz domów mieszkalnych, co jest bardzo dużą zaletą, nabierającą szczególnego znaczenia podczas deszczowych i zimnych dni. Ogromną zaletą grilla elektrycznego jest możliwość regulacji temperatury paleniska, oraz brak wydzielania szkodliwych substancji (powstających podczas grillowaniu w produktach opalanych węglem oraz gazem). Dzięki temu grille elektryczne są uważane za najzdrowsze i bardzo wygodne w użytkowaniu. Stała temperatura paleniska wpływa na to, że wszystkie potrawy opiekają się bardzo równomiernie, a osoba zajmującą się przyrządzaniem potraw nie musi zbyt często kontrolować procesu podpiekania.  Jeśli zdecydujemy się na takie rozwianie, będziemy mogli grillować niemal o każdej porze roku, co da nam wiele nowych i ciekawych możliwości. Podczas wyboru konkretnego modelu grilla elektrycznego, powinniśmy sugerować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Jeśli chcemy grillować niewielkie ilości potraw, wówczas najlepszym rozwianiem będzie poręczna konstrukcja o małej wielkości, którą będziemy mogli wygodnie przenosić oraz przechowywać. Z kolei jeśli chcemy przyrządzać większe ilości potraw, wówczas lepiej sprawdzi się przestronny grill elektryczny, z dużą powierzchnią rusztu, na którym w tym samym czasie można grillować spore ilości jedzenia. Oprócz wielkości grilla, bardzo ważna jest jego konstrukcja. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pokrywę paleniska oraz na jakość zawiasów. W ofertach handlowych można spotkać grille elektryczne pozbawione pokrywy, jednak jest to rozwiązanie mniej praktyczne, (szczególnie w okresie jesiennym).

Grille gazowe

grille gazoweTrzecim rodzajem popularnych grilli ogrodowych są konstrukcje opalane gazem. Grill gazowy posiada podobne zalety jak jego odpowiednik zasilany prądem elektrycznym. Cechą charakterystyczną tego produktu jest łatwość rozpalania paleniska i przyrządzania potraw. Każdy grill tego typu jest opalany gazem propanowo-butanowym, dlatego jego konstrukcja może być mniej poręczna. Warto jednak zauważyć, że turystyczne grille gazowe możemy swobodnie przenosić w dowolne miejsca i użytkować na niemal każdej przestrzeni aranżacji ogrodowych czy też działek. Bardzo istotną zaletą jest także fakt, że w palenisku grilla gazowego możemy otrzymać aromat zbliżony do grillowania w konstrukcji opalanej węglem drzewnym. W tym celu wystarczy ułożyć na palenisku kilka małych gałązek drzewa wiśniowego lub jabłkowego. Dzięki temu grillowane potrawy będą nasycone tradycyjnym aromatem oraz smakiem. Ważną zaletą grilla gazowego jest także szybkość otrzymania wysokiej temperatury paleniska. Dzięki temu podpiekane mięso staje się bardzo soczyste a jednocześnie miękkie. Dodatkowo w gazowym palenisku możemy stale kontrolować i przestawiać temperaturę, co umożliwia wygodne i skuteczne grillowanie wielu rodzajów mięs, warzyw oraz ryb.

Grille indukcyjne

grille indukcyjneW ostatnich latach na polski rynek zaczęły wchodzić ogrodowe grille indukcyjne. Ich konstrukcja uchodzi za bardzo luksusową a jednocześnie oszczędną. Grillowanie na nowoczesnej płycie indukcyjnej charakteryzuje się bardzo małym poborem mocy oraz oszczędnością (pobór mocy w grillu indukcyjnym może być nawet czterokrotnie mniejszy od poboru mocy w grillu elektrycznym). Dodatkowo grill indukcyjny charakteryzuje się bardzo dużą higieną związaną z łatwością oczyszczania rusztu. Warto także zauważyć, że tego rodzaju konstrukcje są zdecydowanie najbardziej bezpieczne i polecane szczególnie dla osób, które planują grillowanie wraz z małymi dziećmi. Innowacyjne płyty indukcyjne nie parzą, dzięki czemu najmłodsi użytkownicy aranżacji ogrodowych są całkowicie bezpieczni. Niestety zakup grilla indukcyjnego jest zdecydowanie największym wydatkiem. Takie urządzenia dopiero wchodzą na rynek, przez co na ich zakup trzeba przeważnie przeznaczać przynajmniej kilkaset złotych.

Grille ogniskowe

Grill ogniskowyPomysłowym rozwiązaniem pozwalającym połączyć zalety grillowania z biesiadowaniem przy ognisku jest grill ogniskowy. Jego konstrukcja opiera się na rozkładanym trójnogu, na którym zawieszany jest okrągły ruszt. Za pomocą regulowanego łańcucha, można zmieniać wysokość rusztu nad płomieniami. Zaletą tego typu grilla jest wyjątkowy smak grillowanych nad ogniskiem dań, a także wielofunkcyjność – można wykorzystać go także do grillowania nad brykietami używając metalowego paleniska ogrodowego. W sprzedaży znajdują się całe zestawy, w skład których wchodzi grill na trójnogu i palenisko.

Jaki grill…

Zatem jeśli planujemy zakup grilla ogrodowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją każdego modelu. Osoby, które lubią grillowanie potraw mogą się skusić na grilla węglowego, lub grilla ogniskowego które nadają niepowtarzalny aromat. Jednak jeśli chcemy, aby grillowanie było bardziej ułatwione i aby palenisko bardzo szybko się nagrzewało i utrzymywało optymalną temperaturę, wówczas lepszym rozwiązaniem będą grille gazowe, elektryczne lub indukcyjne.


Wszystko na temat grillowania [Forum]

Najpyszniejsze przepisy, najpyszniejsi
ludzie, najpyszniejsza atmosfera... >

www.egotuj.pl

Najwięcej sprawdzonych przepisów kulinarnych od internautów

Przepisy kulinarne w wielu kategoriach, portal o gotowaniu